Majte svoje dáta bezpečne u seba doma na cloude

By michal, 17 November, 2023
UI prostredie vlastného domáceho cloudu. Beží na platforme Nextcloud.
  • Vlastníte dáta, o ktoré by ste nechceli nikdy prísť?
  • Nechcete, aby sa k nim ktokoľvek dostal?
  • Nie ste spokojní s cenami cloudových riešení a chceli by ste niečo viac za menej peňazí?
  • Chcete byť ozajstným vlastníkom svojich súborov, bez dosahu akejkoľvek inej spoločnosti?

To všetko je dnes možné. Zriaďte si vlastný cloud priamo u vás doma. Nie je to až také zložité.

Čo je to cloud?
Výraz "cloud" sa používa najmä v súvislosti s "cloud storage" a znamená poskytovanie rôznych služieb. Najčastejšie ide o úložisko dát. Cloud je vlastne serverový PC buď na úrovni fyzického PC, alebo ako virtuálny server. Prostredníctvom internetu sa na cloud pripájame a spravujeme vlastné súbory a adresáre. Na cloud si jednoducho vieme nahrať aj veľké súbory, a tie potom ako linky posielať napríklad pomocou e-mailu. Okrem dát sa dajú v cloude nastaviť e-mailové schránky, kalendár a množstvo iných podružných služieb.

Ako fungujú dáta na cloude?
Správne nastavenie cloudu umožní dáta nielen ukladať, ale aj zálohovať a chrániť. Cloud server je nastavený tak, aby naše súbory boli ukladané súčasne na viaceré disky. Je to hlavne preto, aby v prípade poruchy bolo možné vadný disk nahradiť bez straty dát. Ak pracujeme s niektorými dátami, často je pre nás vhodné mať tieto súbory zároveň aj na cloude aj v lokálnom počítači. Cloud sa potom postará o automatické nahranie zmien z lokálneho PC na cloud. A my teda nemusíme urobiť nič iné iba zmeny uložiť. A to ešte nie je ani zďaleka všetko. Predstavte si, že pracujeme v tíme a svoje súbory si navzájom zdieľame. Náš kolega, ktorému vytvoríme prístup na náš cloud bude mať prístup k priečinkom, ktoré mu zdieľame. Zároveň vieme určiť pre každý adresár či môže naše súbory aj upravovať alebo si ich vie iba pozerať.

Z akého zariadenia sa vieme pripojiť na cloud?
Dnes už prakticky z akéhokoľvek. Z telefónu, tabletu, laptopu, či TV. Je to jednoduché, stačí si nainštalovať správnu klientskú aplikáciu. Potom už dáta tečú, ako im prikážeme. Je to užitočné, a ak si vopred doma spracujeme napríklad firemnú prezentáciu na domácom laptope, zajtra ju automaticky nájdeme na pracovnom PC v práci. A všetko je to zabezpečené, stačí mať prístup na internet, nainštalovaného klienta a nastavené zdieľanie.

Koľko dát môžeme mať na cloude?
Veľkosť úložiska je ovplyvnená veľkosťou diskov, nastavením rozloženia dát (RAID) a počtom používateľov. Cloud môže byť len malý domáci server, kde budeme mať pár diskov a celková veľkosť bude rádovo v TB. Cloudové riešenie môže byť aj veľkého charakteru. Celá firma s počtom desiatok užívateľov môže mať prístup ku vlastnému cloudovému serveru, ktorý má povedzme 10-15 diskov a kapacitu rádovo v desiatkach TB. Všetko závisí od počiatočnej investície.

Ako správne vybrať cloud software?
Existuje malé množstvo open-source softvérových cloud riešení. Každé je užitočné na iné použitie. Uvediem pár príkladov:

  • OpenStack
    Je jedným z najznámejších open-source projektov pre cloud zariadenia. 
  • CloudStack
    Apache CloudStack je tiež open-source platforma pre cloud. CloudStack je navrhnutý na jednoduché nasadenie a správu rozsiahlych cloudových infraštruktúr.
  • Kubernetes
    Primárne nejde o cloudové služby, no môže byť tiež použitý na riadenie správy tzv. kontajnerov a ich dát.
  • Nextcloud
    Momentálne asi jednotka na trhu open-source platforiem pre cloud storage a správu súborov.
  • Ceph
    Open-source distribuovaný úložný systém, ktorý poskytuje objektové, blokové a súborové úložisko pre cloud.
  • OpenNebula
    Taktiež open-source platforma pre správu cloudových a virtualizačných infraštruktúr.

Ako si zriadiť vlastný cloud priamo doma alebo vo firme?
Ako prvé je potrebné zvoliť správny PC. Na výber máte možnosť si server prenajať v podobe virtuálneho PC známeho pod pojmom VPS alebo zakúpiť fyzický server. Ak chceme cloud primárne na domáce a rodinné súbory, postačí nám aj starší PC, ktorý už napríklad nepoužívame. Ak však zvažujeme väčšie, povedzme firemné využitie pre veľké množstvo používateľov, je vhodné zvoliť server, ktorý má viac možností pripojenia diskov a väčší výkon. Na takýto server je potom potrebné nainštalovať požadovaný softvér a nastaviť ho. Posledný najľahší krok je inštalácia klientskej aplikácie v každom zariadení, ktoré chceme na beh s cloudom používať.

Aké výhody mi prinesie používanie vlastného cloudu?
Existuje niekoľko výhod pri používaní open-source cloud riešení:

  1. Bezpečnosť
    Dáta pomocou cloudu sú uchovávané hneď v niekoľkých zariadeniach. Okrem cloudu sú uložené aj na jednotlivých klientských staniciach. Na cloude sa zvyčajne používajú diskové polia, a ak sa aj náhodou nejaký z diskov poškodí, dáta sú rozložené aj na iných diskoch. Otvorený zdrojový kód zároveň znamená, že môže byť ľahšie identifikovaná bezpečnostná chyba. Komunita pravidelne skúma kód a identifikuje potenciálne bezpečnostné riziká.
  2. Sloboda
    Sami si vieme určiť, aké dáta komu poskytneme, ak vôbec. To umožňuje väčšiu prispôsobivosť a kontrolu nad cloudovým prostredím.
  3. Nízke náklady
    Používanie open-source cloud riešení môže rapídne znížiť náklady, pretože nemusíme platiť licenčné poplatky. To môže byť špeciálne prínosné pre malé a stredné podniky alebo pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet a chcú mať možnosť používať aj väčšie množstvo dát.

Nielen tieto faktory môžu prispieť k flexibilite, transparentnosti a udržateľnosti cloudového prostredia. Je to napríklad aj komfort, ktorým je fakt, že vlastné dáta mám u seba doma alebo na firme a nikto iný mi do nich nenahliada.

Osobne mám vlastný cloud už niekoľko rokov a dennodenne jeho výhody využíva celá rodina.

wiki definícia: cloud computing