Články

By michal, 17 November, 2023
  • Vlastníte dáta, o ktoré by ste nechceli nikdy prísť?
  • Nechcete, aby sa k nim ktokoľvek dostal?
  • Nie ste spokojní s cenami cloudových riešení a chceli by ste niečo viac za menej peňazí?
  • Chcete byť ozajstným vlastníkom svojich súborov, bez dosahu akejkoľvek inej spoločnosti?

To všetko je dnes možné. Zriaďte si vlastný cloud priamo u vás doma. Nie je to až také zložité.

By michal, 19 October, 2023

Mikrostránky, tiež známe ako microsite alebo minisite je termín používaný v oblasti online marketingu. Ide o doplnkové (podporné) stránky, ktoré sú zvyčajne vytvorené na špecifický účel alebo na podporu konkrétnej kampane, produktu, či akcie. Mikrostránky sú obvykle menšie a jednoduchšie než plnohodnotné webové stránky a majú tendenciu mať jedno jasné posolstvo alebo cieľ.

By michal, 18 October, 2023

V dnešnej dobe sú už takmer bežnou súčasťou používania software ich aktualizácie. Drupal nie je výnimkou. Aktualizácia Drupalu a jeho modulov je veľmi dôležitá pre správne fungovanie a bezpečnosť webovej stránky alebo aplikácie postavenej na tomto systéme. V tomto článku vám predstavím dôležitosť aktualizácií, zásadné rozdiely v spôsoboch aktualizovania a hneď na úvod si vysvetlíme základné dva druhy aktualizácií Drupalu.

By michal, 13 October, 2023

Špecializovaná služba pre majiteľov webových aplikácií bežiacich na redakčnom systéme Drupal. 

Drupal je open-source (otvorený zdroj) systém na správu obsahu (CMS) alebo inak povedané redakčný systém. Umožňuje vytváranie a správu rôznych typov webových stránok a aplikácií. Drupal bol vyvinutý komunitou dobrovoľníkov a je k dispozícii bezplatne. Tento CMS je známy pre svoju flexibilitu, rozšíriteľnosť a schopnosť podporiť komplexné a výkonné webové projekty.

Hlavné vlastnosti a charakteristiky Drupalu zahŕňajú:

By michal, 5 October, 2023

SEO  (Search Engine Optimization), v preklade znamená "Optimalizácia pre vyhľadávače".

Je to mix postupov a techník, ktoré sa používajú na zlepšenie viditeľnosti webovej stránky alebo webovej aplikácie v organických (neplatených) výsledkoch vyhľadávačov, ako je Google, Bing a ďalšie. Cieľom SEO je dosiahnuť vyššie umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania pre relevantné kľúčové slová a frázy. Tým sa zvýši množstvo organických návštev na vašej webovej stránke.

By michal, 4 October, 2023

Čo je to webová aplikácia?

Webová aplikácia (často nazývaná aj online aplikácia, webový softvér alebo webapp). Je to softvérová aplikácia, ktorá sa spúšťa cez webový prehliadač na počítači alebo inom zariadení (tablet, telefón), ktoré je pripojené k internetu. Oproti klasickým desktopovým aplikáciám, ktoré sa inštalujú priamo na počítači, webové aplikácie sú uložené na vzdialených serveroch a prístup k nim sa uskutočňuje cez internetový prehliadač.

Hlavné charakteristiky webových aplikácií zahŕňajú:

By michal, 2 October, 2023

Audit webovej aplikácie je proces, ktorý slúži na zhodnotenie predajnosti, bezpečnosti, výkonnosti, správania a kvality webovej aplikácie. Je dôležitý pre zabezpečenie webovej aplikácie, aby bola efektívna a chránená pred potenciálnymi hrozbami. Ako robím audit webovej aplikácie ja:

By michal, 19 September, 2023

Webové stránky sú (takmer vždy) napísané v súboroch. Súbory v sebe nesú jednotlivé malé skripty (funkcie). Jedna webová stránka môže mať od pár súborov až po tisíce súborov. Tieto súbory sú zväčša umiestnené na serveri. Teda súbory webovej stránky sa nahrajú na konkrétny server a ten sa postará o ich funkčnosť. Keď návštevník klikne na danú webovú stránku, nasmeruje ho to presne na server, kde sa súbory nachádzajú. Server dané súbory načíta a spustí napísané skripty. Používateľovi sa zobrazí odpoveď (v PC, tablete alebo v mobile), ktorá je výsledkom funkcií daných súborov.

By michal, 4 September, 2023

Čo je to server
Špeciálny počítač, ktorý je stavaný, aby zvládal kontinuálne veľkú záťaž. Na serveri je nainštalovaný operačný systém, ktorý server ovláda. Vo svete sa najčastejšie na serveroch používa Linux, a až ako druhý v poradí je známy systém Windows.

By michal, 16 August, 2023

Na to, aby akékoľvek PC zariadenie mohlo fungovať, potrebuje operačný systém. Každý počítač, tablet, mobil, dokonca aj vaša kalkulačka používa nejaký operačný systém. Ten nad zariadením prevezme kontrolu a ovláda jednotlivé prvky zariadenia. Napríklad operačnú pamäť, vstavaný disk, displej, a pod. Linux je špeciálny operačný systém. Zväčša ide iba o základný systém bez grafického rozhrania. Linuxový operačný systém, ktorý ovláda chod servera nemá grafické rozhranie. Ovláda sa pomocou špecifických príkazov z takzvaného príkazového riadku (textové ovládacie rozhranie).