O mne

Ja Michal Greksák

Som jednoduchý chalan - freelancer, živnostník. Už dlho sa venujem webovým aplikáciám. Moja práca ma baví a dáva mi stále nové výzvy. Tie ja rád prijímam, a tak sa stále kariérne posúvam vpred. Dennodenne sa pohybujem v nasledovných technológiách:

  • Linux - správa VPS, web, PHP, MySQL, E-mail server a pod.
  • Web aplikácie - PHP, MySQL, CSS, JS, jQuery, Drupal, Laravel
  • Seo optimalizácia - Analýza, Podpora, Mikrostránky 

Môj kariérny príbeh:

2009
Začínal som ako elektrikár a IT technik vo firme, ktorá bola internetovým providerom. Poskytoval internet najmä pomocou technológie Wi-Fi. Tu som si osvojil pojmy ako IP adresa, predvolená brána DNS, a mnoho ďalších. Popri práci som často klientom radil ako si nastaviť e-mail klienta, ako si vybrať a aktualizovať webový prehliadač. Neskôr som sa stal hlavným IT technikom na lyžiarskom stredisku. Bol som zodpovedný za fungovanie všetkej PC a pridruženej techniky. Od zasnežovania, turniketov a webových kamier, až po správny chod webovej stránky strediska. A tu to začalo. Požiadavky často predčili možnosti nášho partnera pre vývoj a chod webu. A tak som sa začal zaujímať o túto tému naozaj seriózne.

2013
Začal som si študovať webové aplikácie, ako fungujú servery, a na akom operačnom systéme beží ich chod. Bol som očarený. Dodnes sa pamätám, ako som si dlho vyberal, ktorý CMS si mám študovať, aký operačný systém by som rád vedel, a ktoré technológie musím ovládať. Vtedy som po prvý raz začal používať OS Linux. Očaril ma. Zrazu veci, s ktorými som predtým vo windowsoch vždy bojoval, tu fungovali na jeden klik. Používať Linux na profi úrovni si však vyžadovalo učiť sa používať príkazy a príkazový riadok.

2015
Počas dvoch rokov som absolvoval množstvo školení a aj získal pár certifikátov. Cítil som sa pripravený začať ponúkať službu komerčne. Prvý server som zakúpil pre jedného môjho klienta, čo mal množstvo webových projektov, o ktoré som sa mu staral a už mu bežný hosting nevyhovoval. Nakoľko som v Linuxe mal svoje odžité, nebál som sa. Už vtedy som presne vedel ako VPS zabezpečiť, ako nainštalovať, nastaviť a vyladiť jednotlivé služby, aby som vytvoril kompletné zázemie pre webové aplikácie.

2017
Moje prvé a doposiaľ posledné zamestnanie, kde som mal zodpovednosť za správu výkonných fyzických Linux serverov. Zamestnal som sa vo verejnej správe. Mal som v danej inštitúcii na starosti beh celoslovenskej webovej aplikácie. Bola to komplexná požiadavka, kde som mal vytvoriť serverové prepojenia. Mal som na starosti 4 fyzické mašiny a dve zastaralé štátne VPS. Počas 4-och rokov sa mi podarilo kompletne nastaviť chod jednotlivých serverov, ich prepojenie, aktualizácie a ich synchronizáciu. Zároveň som zanalyzoval stav projektu a na moje odporúčania sme postupne prešli na komplet nové riešenie. Aplikáciu to zrýchlilo cca 10x.

2023
Stal som sa podnikateľom - živnostníkom. Počas svojho fungovania som získal stabilných klientov. Moje skúsenosti už mnohým zachránili veľa peňazí. Hrdý som ale najmä na to, že som už dokázal klientom aj zachrániť celý ich biznis.

No a to je môj príbeh. Myslím si, že viem presne čo robím a som v tom dobrý. Nie som len podnikateľ, ktorý z klienta iba vytiahne peniaze. Tie si zvyčajne vypýtam po tom, ako je klient spokojný. =)